Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Julie Kavanagh

Dziewczyna, która kochała kamelie. Życie i legenda Marie Duplessis

Tłumaczenie: Anna Gralak

Ktokolwiek ujrzał Marie Duplessis – mnich, osiemdziesięciolatek albo student – natychmiast się zakochiwał.

Marie w dzieciństwie przymierała głodem, a jako dorastająca dziewczyna przemierzała ulice Paryża w zdartych trzewikach, marząc, że pewnego dnia pokaże wszystkim, na co ją stać. Miała w ręku tylko jeden atut: zapierającą dech w piersiach urodę, która sprawiała, że żaden mężczyzna nie mógł przejść obok niej obojętnie.

W dniu swoich szesnastych urodzin była już jedną z najbogatszych i najsłynniejszych kurtyzan w Europie. Cały Paryż leżał u jej stóp. Rozkochiwała w sobie arystokratów i artystów, takich jak Franciszek Liszt i Aleksander Dumas syn, który unieśmiertelnił jej tragiczną historię w „Damie kameliowej”.

~~~~ * * * ~~~~

Julie Kavanagh udało się odmalować poruszający, fascynujący portret kobiety, która stała się symbolem epoki. Na kartach jej książki można odnaleźć Marie taką, jaka była za życia: żywiołową, ambitną dziewczynę, której życie naznaczone było tragiczną chorobą. Nawet sto pięćdziesiąt lat po jej śmierci trudno się oprzeć jej tajemniczemu urokowi.

Oprawa miękka

Format: 144 x 205

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-03-02

ISBN: 978-83-240-2687-6

Tytuł oryginalny: The Girl Who Loved Camellias. The life and legend of Marie Duplessis

Tłumaczenie: Anna Gralak

Recenzje

Dziewczyna, która kochała... życie!
33 29
Książka jest barwną biografią jednej z najpopularniejszych kobiet swoich czasów, żyjącej w latach 40. XIX wieku kurtyzany Marie Duplessis. Życie bohaterki zostało wcześniej uwiecznione na kartach powieści „Dama kameliowa " oraz w operze „La Traviata".
>>> czytaj więcej
Bardzo dobra pozycja!
33 31
Na ponad trzystu kartach książki Julie Kavanagh opisała losy jednej z najbardziej znanych kurtyzan świata, żyjącej w XIX wieku Marie Duplessis. Trzeba przyznać, że autorka sprostała powziętemu zadaniu. Po książkę tę sięgnie zarówno czytelnik „wyrobiony" jak i przeciętny „Kowalski". Dlaczego? Spieszę z wyjaśnieniami. Przede wszystkim książka jest bardzo dobrze przygotowana pod względem źródłowym i historycznym. Duża liczba źródeł i przypisów to wielki plus tej książki - widać, że autorka nie próżnowała i swoją pracę wykonała jak najlepiej chciała i potrafiła.
>>> czytaj więcej
Historia najsłynniejszej kurtyzany Europy i nie tylko...
35 32
Książka ta to z założenia biografia najsłynniejszej w historii kurtyzany. Niemniej można ją też odbierać jako monografię o życiu we Francji pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Na tle dziejów Alphonsine Plessis vel. Marie Duplessis przed oczami czytelnika przewijają się obrazki z różnych miejsc, migawki z życia różnych sfer społecznych ojczyzny „Damy kameliowej".
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.