Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wiesław Myśliwski

Kamień na kamieniu

Wznowienie jednej z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, uznawanej za zwieńczenie tak zwanego nurtu wiejskiego. Burzliwe losy Szymona Pietruszki i jego brata, Michała, są punktem wyjścia do opowieści o polskiej wsi - jej zawiłej historii i odchodzącej w przeszłość tradycji. Jak zawsze u Myśliwskiego najistotniejszy jest jednak wymiar symboliczny, w który zostajemy wprowadzeni od pierwszych zdań: „Wybudować grób. To się tylko tak mówi. A kto nie budował, nie wie, co taki grób kosztuje. Choć grób, mówią, też dom, tylko że na tamto życie. Bo wieczność nie wieczność, ale swój kąt powinien człowiek mieć”.

"Narrator Kamienia na kamieniu (…) jest dosłownie i metaforycznie rozbitkiem, cudem ocalałym z katastrofy całej cywilizacji, może jedynym, który potrafi jeszcze sporządzić jej testament. Dlatego jego pamiętnik musi zebrać w sobie całe bogactwo dawnego świata, odtworzyć jego topografii, materialne wyposażenie, świat wartości."
/Zygmunt Ziątek/

"Myśliwski, wypełniając wielowiekowe puste miejsce w polskiej literaturze, bierze na siebie cały ciężar odwiecznych epickich zobowiązań artystycznych (…) , nawiązuje z całą powagą do tradycji, podejmując ryzyko epickiej wzniosłości."
/Henryk Bereza/

Oprawa twarda z obwolutą

Format: 140x205

Liczba stron: 528

Wydanie: trzecie

Data pierwszego wydania: 2008-01-11

ISBN: 978-83-240-6514-1

Przeczytaj także

Wiesław Myśliwski z doktoratem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Patrząc na swoje życie z perspektywy 90 lat sądzę, że to literatura nauczyła mnie wolności - powiedział Wiesław Myśliwski, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike, podczas uroczystości wręczeniu mi doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
>>> czytaj więcej
Wiesław Myśliwski laureatem Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego
Polski PEN Club przyznał Nagrodę im. Jana Parandowskiego Wiesławowi Myśliwskiemu - „pisarzowi, w którego dziele odwieczna prowincja ludzka współtworzy europejską tradycję w osobnej, własnej rozmowie z długim czarnoleskim echem". Uroczystość wręczenia Nagrody będzie można obejrzeć już 5 lipca 2021 m.in. na profilu Polskiego PEN Clubu na Facebooku.
>>> czytaj więcej
„Ucho Igielne" Książką Roku na Litwie!
"Ucho igielne" nagrodzone!
Wiesław Myśliwski został laureatem 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w Kategorii Literatura Piękna - Proza. Nagrodę otrzymał za znakomitą powieść „Ucho Igielne".
>>> czytaj więcej
„Ostatnie rozdanie" nagrodzone na Litwie
Powieść Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie" („Paskutinis išdalijimas") otrzymała tytuł „Książka Tłumaczona roku 2018" na Litwie!
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim i Piotrem Biłosem
W najbliższy czwartek 10 sierpnia o godzinie 17 podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszynie zapraszamy na spotkanie z Wiesławem Myśliwskim i Piotrem Biłosem.
>>> czytaj więcej
Okazać wyrozumiałość losowi
W środę 26 października zapraszamy na spotkanie z cyklu Światło Literatury. Gościem będzie Wiesław Myśliwski, twórca wielkich narracji. Wybrane teksty przeczyta Jerzy Radziwiłowicz.
>>> czytaj więcej
Wiesław Myśliwski uhonorowany nagrodą Literacką im. Franciszka Karpińskiego
Wiesław Myśliwski otrzyma tegoroczną Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Kapituła uhonorowała go za „najwyższej próby twórczość powieściową, która odsłania metafizyczny wymiar istnienia człowieka".
>>> czytaj więcej
W Krakowie od poniedziałku rusza Festiwal Conrada
Podczas Festiwalu zapraszamy na spotkania z naszymi autorami.
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim w Opolu
W poniedziałek 12 października zapraszamy do Opola na spotkanie z podwójnym laureatem Nagrody Nike Wiesławem Myśliwskim.
>>> czytaj więcej
Pisać jak Wiesław Myśliwski – konkurs
„Literatura pamięci. Twórczość Wiesława Myśliwskiego - lekcja wychowania" to temat ogólnopolskiego konkursu na esej organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu.
>>> czytaj więcej
Nagroda Literacka m. st. Warszawy
Laureatem w kategorii warszawski twórca został Wiesław Myśliwski, autor m.in. Ostatniego rozdania.

 


>>> czytaj więcej
Wiesław Myśliwski na Festiwalu Conrada
Dwukrotny laureat Nagrody Nike Wiesław Myśliwski będzie jednym z gości tegorocznego 7. Festiwalu Conrada, który odbędzie się w Krakowie w dniach 19-25 października.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Henryk Bereza

„Myśliwski, wypełniając wielowiekowe puste miejsce w polskiej literaturze, bierze na siebie cały ciężar odwiecznych epickich zobowiązań artystycznych, (...) spełnia epicką powinność wobec chyba jednego z ostatnich układów świata o cechach niepowtarzalności i samowystarczalnej pełni”.

Recenzje

Mądrość przodków
82 36
We współczesnej literaturze polskiej, najwięcej miejsca kulturze chłopskiej poświęca w swoich dziełach Wiesław Myśliwski. Aby napisać powieść „ Kamień na kamieniu", autor musiał - jak sam mówi - sięgnąć do „przepadłej pamięci swoich dziadków". Tylko w sobie wiadomy sposób potrafił wydobyć z niej wartości i ludzką mądrość, odtworzyć sposób ich patrzenia na świat i skonfrontować go z umykającym czasem.
>>> czytaj więcej
Powrót na wieś
89 42
Znam tę „wyliczankę". O dziwo, nie od moich krewnych na wsi. Chyba z liceum. Zapamiętałem, bo próbowaliśmy ją przetłumaczyć na niemiecki. Brzmiało ładnie. Jaki paradoks. Wraca do mnie po dwudziestu paru latach zapowiadając tytuł powieści. Dowiaduję się, że pochodzi z pieśni ludowej. Ja, który nie specjalnie przepadam za wsią. Z książki o wsi, w której niemiecki nie jest zbyt sympatycznie wspominany.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.