Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Szymon Hołownia

Ludzie na walizkach

Jaki sens ma cierpienie? Jak nie poddać się zwątpieniu?

Ludzie na walizkach to zbiór rozmów Szymona Hołowni z osobami, które choroba, nieszczęśliwy wypadek albo zły los doprowadziły na granicę życia i śmierci. Czy stamtąd widać więcej? Jaki sens ma cierpienie? Jak nie poddać się zwątpieniu? Co o życiu mogą nam powiedzieć ci, którzy na własnej skórze przekonali się, jak bardzo jest ono kruche?

Wśród bohaterów książki znaleźli się nie tylko pacjenci i ludzie chorzy, ale również ich najbliżsi oraz lekarze - z ludzkim bólem zmagający się na co dzień w życiu zawodowym. O dramatycznych wyborach, z jakimi przyszło im się zmierzyć, rozmówcy Hołowni opowiadają jednak bez ckliwości, za to z ogromnym dystansem i mądrością.

Oprawa twarda z obwolutą

Format: S6 124x195

Liczba stron: 152

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2008-10-09

ISBN: 978-83-240-1047-9

Opracowanie graficzne: Wojciech Wawoczny

Przeczytaj także

Spotkanie w Gdańsku
W środę, 14 maja 2014r. serdecznie zapraszamy na spotkanie z Szymonem Hołownią w Audytorium Novum na terenie Politechniki Gdańskiej. Wstęp wolny!
>>> czytaj więcej
Spotkanie w Dębe Wielkie
W niedzielę, 11 maja 2014r. zapraszamy na spotkanie z Szymonem Hołownią, autorem m.in. Last Minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie. Wstęp wolny!

>>> czytaj więcej

Materiały o książce

fragment rozmowy z Kazimierzem Szałatą pt. Pamięta pan Hioba?

Z cierpiącymi trzeba rozmawiać językiem znanym tylko tym, którzy przeszli przez cierpienie. Wie pan, kiedy umarła moja córka, a moja żona leżała w szpitalu, miałem wokół siebie wielu pocieszaczy, tłumaczy, mędrców przekonanych, że skoro wpiszą cierpienie w jakiś łańcuch przyczyn i skutków, przestanie być ono groźne, że jeśli coś zrozumiem - przestanę czuć ból. To bzdury. Najwięcej zrobili dla mnie ci, którzy nic nie mówili, po prostu przyszli i siedzieli. To ja robiłem im herbatę, pytałem, czy czegoś im nie trzeba. Wbrew dzwoniącym do mnie wtedy psychologom, którzy proponowali, że wyprowadzą mnie z poczucia żałoby, cierpienie ma i musi mieć swoje miejsce w naszym życiu.

Recenzje

Mądrość, smutek i... nadzieja
22 18
Szymon Hołownia jest znanym prezenterem i publicystą. Jest uznawany przez niektórych ludzi za teologa - przede wszystkim dzięki książkom, które i ja postanowiłam poznać. Lekturę jego twórczości zaczęłam od jednej z najtrudniejszej książek jego autorstwa. „Ludzie na walizkach" to bardzo mądra książka, ale przy tym bardzo smutna.
>>> czytaj więcej
Co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze
100 44
Książka ta zawiera wywiady z osobami, które przeżyły ciężkie chwilę i wyszły z nich zwycięsko. Niektóre osoby heroicznie zmagają się ze swoimi chorobami, słabościami. Opowieści te zrobiły na mnie wrażenie smutnych, a jednocześnie optymistycznych. Dały nadzieję, że jest Ktoś, kto nad nami czuwa. Daje nam oparcie i dopuszcza tyle cierpienia, ile możemy znieść. Moglibyśmy zadać sobie pytanie: kto to jest ten „Ktoś". Odpowiedzi byłyby pewnie różne. Jedni powiedzieliby Pan Bóg, Opatrzność. Drudzy - los.
>>> czytaj więcej
Historie, które niosą nadzieję
89 44
Szymon Hołownia jest dość popularny ostatnimi czasy. Jednak nieistotne, czy się go "kocha" czy "nienawidzi". To nie jest książka napisana przez niego, a właściwie nie tylko przez niego. Bo czy autorem jest ktoś kto zadaje pytanie? Dla mnie autorem tej książki są historie.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.