Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Andrzej Szczeklik

Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny

"Nieśmiertelność" pozostanie testamentem wielkiego humanisty, który współczesna medycyna powinna - w swoim i naszym interesie - odczytać i wypełnić.

Najnowszą książkę Andrzeja Szczeklika czyta się, jak i poprzednie, z zachwytem i podziwem dla erudycji i stylu Profesora, ale też ze ściśniętym sercem - oto czytamy dzieło wydane pośmiertnie, niezwykłym zbiegiem okoliczności zatytułowane przez Autora Nieśmiertelność. Podtytuł Prometejski sen medycyny mówi o marzeniach Wielkiego Lekarza, które podzielał ze swoimi słynnymi poprzednikami oraz badaczami współczesnymi - o ludzkim pragnieniu nieśmiertelności.

Andrzej Szczeklik był obserwatorem, świadkiem, a także współtwórcą niebywałego postępu, jaki za jego życia dokonał się w medycynie. O najnowszych badaniach nad klonowaniem, genomem i osiągnięciach medycyny nuklearnej pisał w sposób porywający i zrozumiały dla zwykłych śmiertelnych - podobnie jak o mitologii i magii, medycynie starożytnych Egipcjan i Greków, rytuałach Azteków i szamanów syberyjskich. Etyczne dylematy nauki współczesnej postrzegał z perspektywy człowieka głęboko zakorzenionego w kulturze i wartościach.

Nieśmiertelność pozostanie testamentem wielkiego humanisty, który współczesna medycyna powinna - w swoim i naszym interesie - odczytać i wypełnić.

Oprawa twarda z obwolutą

Format: A5(142x205)

Liczba stron: 176

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2012-04-10

ISBN: 978-83-240-2235-9

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Materiały o książce

Czesław Miłosz (ze Wstępu do Katharsis)

”Doktor Andrzej Szczeklik jest lekarzem humanistą i poeci oraz artyści wyczuwają w nim umysł pokrewny, chociaż wsparty nieznaną im wiedzą z zakresu mikrobiologii, chemii i genetyki. (...) pisze o swoim zawodzie trochę tak, jakby pisał szaman, (...) jako że umiejętność postawienia właściwej diagnozy wymyka się ściśle rozumowemu ujęciu.
(...) odwołanie się do starożytności każe nam myśleć o wielowiekowej ciągłości zawodu, który być może czerpie powagę ze swojego stałego miejsca na granicy pomiędzy życiem i śmiercią.”

Wisława Szymborska o prof. Szczekliku

”Napisałam kiedyś w którymś wierszu: „Wolę rozmawiać z lekarzami o czymś innym”. Nie znałam wówczas osobiście doktora Andrzeja Szczeklika, a także jego książek, które jeszcze wtedy nie istniały. Teraz, po przeczytaniu ich, przekonałam się, że Autor nie tylko „o czymś innym”, ale i „O TYM” potrafi opowiadać fascynująco.”

Andrzej Wajda (ze Wstępu)

”Jeśli Nieśmiertelność się oddala, potrzebujemy już nie lekarzy, ale mocnej i niezawodnej ręki, która pomaga nam uchylić drzwi Nieśmiertelności - nie tej, którą zostawiamy tutaj dzięki swoim dokonaniom, a których nieśmiertelności zagraża słaba i ułomna ludzka pamięć - ale tej prawdziwej, z którą się już nie rozstaniemy.
Może dlatego tę książkę, po tak niespodziewanym odejściu Andrzeja, czytamy ze ściśniętym gardłem.”

Recenzje

Testament Profesora
36 31
„Nieśmiertelność" Andrzeja Szczeklika zamyka nieformalną trylogię, której poprzednimi częściami były rozchwytywane i tłumaczone na wiele języków „Katharsis" oraz „Kore". „Nieśmiertelność" zaś to traktat, który okazał się ostatnim dziełem wybitnego lekarza, zmarłego w lutym tego roku. W tym swoistym testamencie autor autor subtelnie wiąże historię, sens i funkcje medycyny z filozofią starożytną, sztuką i religią.
>>> czytaj więcej
Zarezerwuj sobie czas...
122 72
Nieśmiertelność prof. Andrzeja Szczeklika jest książką niezwykłą. Po chwili wchodzi się w świat wielkiego humanisty, a opisy obrzędów i zjawisk rysują się mimowolnie w głowie czytelnika. Każda stronica przenosi nas w inny obszar naszej podświadomości, w krainy, których istnienia nawet nie przewidywaliśmy. Każdy, kto sięga po tę książkę, musi zarezerwować sobie na nią czas. Specjalny czas. Nie jest bowiem łatwo oderwać się od niej i powrócić do rzeczywistości, a zaraz po jej przeczytaniu przychodzi nieodparta ochota, by niezwłocznie do niej powrócić.
>>> czytaj więcej
Skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy?
129 59
Czy człowiek w dążeniu do poznania swojej przeszłości i chory z obawy o swoją przyszłość nie zatraca się? Nie gubi tego, co najważniejsze?

Profesor Andrzej Szczeklik w bardzo wyszukany sposób, pięknym językiem i bogatą formą wypowiedzi udowadnia, ze natura ludzka jest wciąż pierwotna, jedynie poszczególne epoki, kolejni myśliciele, naukowcy czy szarlatani ubierają ją w hipotezy, zmieniają nomenklaturę hartują teorie w społecznej akceptacji lub dezaprobacie, a pytanie podstawowe pozostaje otwarte do chwili obecnej.


>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.