Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Eric-Emmanuel Schmitt

Ulisses z Bagdadu

Tłumaczenie: Jan Maria Kłoczowski

Tam, gdzie zacierają się granice, wciąż tli się nadzieja

Kiedy traci się wszystko, pozostaje jedno - nadzieja. Saad Saad jest młodym, wykształconym człowiekiem. Ma kochającą rodzinę, czułe siostry i wspaniałego ojca - który z mądrością i wyczuciem prowadzi go przez świat literatury i sztuki. Kiedy młodzieniec poznaje piękną Leilę, zdaje się, że nic nie może zniszczyć ich wspaniale zapowiadającej się przyszłości.
Nic oprócz wojny.

Wojna zabiera Saadowi wszystko - kochającego ojca, siostry, a przede wszystkim Leilę, miłość jego życia. By ratować matkę, decyduje się na opuszczenie zajętego przez Amerykanów Iraku i niczym współczesny Ullises, Odys, rusza w pełną przygód tułaczkę za chlebem, wolnością, uczuciem. W wędrówce towarzyszy mu duch ojca, który nie opuści syna w chwilach nawet największego zwątpienia - w chwilach, gdy przy życiu trzyma tylko jedno - nadzieja.

Eric-Emmanuel-Schmitt używa wspaniałej historii Odysa do nakreślenia historii współczesnego wygnańca. Człowieka pozbawionego języka, kultury, a nawet imienia, człowieka, który gotów jest wyrzec się tożsamości, by pomóc najbliższym, by pomóc sobie. Na drodze Saada, tułacza, stają bohaterowie znani z kart Homera - Cyklop, czarodziejka Kirke. Z dystansem właściwym greckim bóstwom przyglądają się oni wędrówce, w której Itaką staje się Anglia, a przewodnikiem - przypadkowo spotkani imigranci, podobni Saadowi tułacze, dla których Europa jawi się ziemią obiecaną.
Schmitt prowokuje czytelnika do namysłu, do zastanowienia się nad samotnością i wyobcowaniem przybyszów coraz liczniej napływających do Europy. Pokazuje, jaką cenę musieli oni zapłacić za życie z dala od swoich rodzinnych domów. Tam, gdzie zacierają się granice, stara się przekonać nas autor, wciąż tli się nadzieja, nadzieja na wspólne życie w pokoju i przyjaźni. 

Oprawa twarda

Format: 124x195

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2010-02-22

ISBN: 978-83-240-1317-3

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Tytuł oryginalny: Ulysse from Bagdad

Tłumaczenie: Jan Maria Kłoczowski

Materiały o książce

Zapraszamy na stronę autora

Eric-Emmanuel Schmitt - polski profil

Polecamy polski profil autora na profilu społecznościowym Facebook--> zobacz

Recenzje

Podróż do marzeń
90 31
"Ulisses z Bagdadu" to wspaniała opowieść o wielkiej podróży Saada Saada z Iraku - obłożonego embargiem i będącego pod rządami okrutnego Saddama Husajna - do Europy, która wbrew jego oczekiwaniom nie zawsze jawi się jako kraj o wiele bardziej ucywilizowany. Główny bohater wyrusza na wyprawę w chwili, gdy dla jego rodziny nie ma już innego wyjścia. Ostatecznie godzi się ze śmiercią wielu swoich najbliższych, w tym ukochanej, i bez gorsza przy duszy rozpoczyna prawdziwą tułaczkę.
>>> czytaj więcej
Nie powrót, a podróż
78 44
Tradycja antyczna jest jednym z elementów tworzących kulturę śródziemnomorską. Zawdzięczamy jej przede wszystkim bogactwo opowieści o bogach i bohaterach, uniwersalnych problemach i wzorcach zachowań. Z czasem mity stały się tworzywem literatury i ten stan rzeczy trwa do dziś, czego przykładem jest powieść Erica- Emmanuela Schmitta „Ulisses z Bagdadu". Francuski pisarz wziął na warsztat jedną z najbardziej znanych starogreckich opowieści - mit o wędrówce Odyseusza, przez Rzymian zwanego Ulissesem.
>>> czytaj więcej
Droga do domu
80 40
Schmitt już przyzwyczaił swoich czytelników do tematyki egzystencji człowieka w świecie, poszukującego swego miejsca oraz swych korzeni. Tym razem bohater, Saad szuka swego domu nie w historii, ale w przyszłości. Młody człowiek, mający plany, marzenia, układający sobie życie w otoczeniu kochającej rodziny i kobiety, zostaje wyrwany ze swego "koryta" przez wojnę. Świat, który zaczyna go osaczać zabiera mu wszystko, co najcenniejsze: najbliższych, miłość i wolność. I właśnie chcąc odnaleźć właśnie to, bohater Schmitta ucieka.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.