Wybierz najlepsze książki pod choinkę
Wiele lat czekaliśmy na taką książkę. „Cybulski. Podwójne salto" to brawurowa biografia człowieka, który został legendą. Dorota Karaś z reporterską dociekliwością przygląda się obu obliczom Zbyszka Cybulskiego. Jako pierwsza opisuje dzieciństwo, o którym on sam nie mógł mówić w powojennej Polsce. Odsłania kulisy działalności legendarnego teatrzyku Bim-Bom i powstawania najsłynniejszych filmów tamtej epoki. Przede wszystkim jednak pyta o cenę sławy i o to, co naprawdę zabiło Zbyszka Cybulskiego.
Równie interesująca jest rozmowa, którą przeprowadziła Magdalena Małecka-Wippich ze swoją mamą Anną Seniuk. W książce „Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem" aktorka odżegnuje się od wizerunku ciepłej mamuśki, który przez lata wykreowały media. Dziś nie boi się opowiedzieć o swoich życiowych zmaganiach. Znana z powściągliwości, po raz pierwszy szczerze mówi o swoim prywatnym życiu, walce z chorobą, teatrze, pasjach, miłości i drodze do kariery.
Wspaniałym prezentem będą też listy Zbigniewa Herberta i Tadeusza Chrzanowskiego. "Mój bliźni, mój bracie". Listy 1950-1998 to autentyczna lekcja poezji, kultury i sztuki. Zbigniew Herbert i Tadeusz Chrzanowski prowadzili korespondencję przez blisko pół wieku: od roku 1950 - kiedy Herbert miał dwadzieścia sześć lat, Chrzanowski dwadzieścia cztery i obaj byli dobrze zapowiadającymi się poetami - do roku 1998, czyli do śmierci Zbigniewa Herberta, uznawanego już wówczas za jednego z najwybitniejszych polskich poetów o światowej renomie. Chrzanowski był wtedy profesorem historii sztuki, znanym publicystą, tłumaczem i fotografem.
Osoby interesujące się historią z pewnością ucieszą się z książki Witolda Urbanowicza „As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303" - porywające wojenne wspomnienia polskiego asa myśliwskiego po raz pierwszy w jednym tomie. O swoich wojennych przygodach, od pierwszych dni kampanii wrześniowej, przez bitwę o Anglię w składzie Dywizjonu 303, aż do walk z Japończykami w słynnej formacji „Latające Tygrysy", opowiada jeden z najskuteczniejszych pilotów myśliwskich w naszej historii.
Także o pilocie opowiada książka „Sully. W poszukiwaniu tego, co naprawdę ma znaczenie". Na jej podstawie powstał film z Tomem Hanksem w roli tytułowego kapitana "Sully". 15 stycznia 2009 roku. W chwilę po starcie z nowojorskiego lotniska ważący 73 tony samolot Airbus A320 ze 155 osobami na pokładzie stracił moc w obu silnikach. Wydawało się, że maszyna musi runąć na miasto. Za sterami samolotu siedział jednak kapitan Chesley „Sully" Sullenberger, który podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu na rzece Hudson. Spokojna reakcja kapitana nie tylko pozwoliła uniknąć katastrofy, lecz także sprawiła, że stał się bohaterem i inspiracją dla ludzi na całym świecie. Jego wyczyn przeszedł do historii jako najbardziej spektakularne lądowanie w dziejach.
Wzruszeń dostarczy książka „Lion. Droga do domu". To prawdziwa historia piecioletniego Saroo, który zostaje sam na dworcu kolejowym. Szukając starszego brata, wsiada do przypadkowego pociągu i zmęczony... zasypia. Budzi się półtora tysiąca kilometrów od domu, w pięciomilionowej Kalkucie. Nie pamięta, skąd pochodzi, nie wie, jak wrócić. Walczy o przetrwanie w jednym z najbardziej przerażających miast świata. Śpi na brudnych ulicach, ucieka przed gangami żebraków. Adoptowany, trafia do dalekiej Australii.
Mija dwadzieścia pięć lat. Myśl o odnalezieniu prawdziwej rodziny nie daje Saroo spokoju. Ma jednak tylko okruchy wspomnień. I technologię XXI wieku, która przyjdzie mu z pomocą.
A dla miłośników przyrody mam „Sekretne życie drzew". W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.