Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

12.05.2022

Wiesław Myśliwski z doktoratem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

- Patrząc na swoje życie z perspektywy 90 lat sądzę, że to literatura nauczyła mnie wolności - powiedział Wiesław Myśliwski, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike, podczas uroczystości wręczeniu mi doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżnienie przyznano za całokształt twórczości „ujmującej uniwersalne aspekty kondycji człowieka naszej epoki". Wręczenie doktoratu było głównym punktem uroczystych obchodów rocznicy założenia uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku.

Wiesław Myśliwski (ur. 1932) jest jedynym autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Nike (za „Widnokrąg" w 1997 i „Traktat o łuskaniu fasoli" w 2007). W swoim dorobku ma poza tym powieści: „Nagi sad", „Pałac", „Kamień na kamieniu"; dramaty: „Złodziej", „Klucznik", „Drzewo", „Requiem dla gospodyni". Jego utwory były wystawiane na scenach teatrów, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, jak również filmowane.
Myśliwski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymał Nagrodę W.S. Reymonta (1997), Nagrodę im. A. Jurzykowskiego (Nowy Jork 1998), Nagrodę Literacką Gdynia (2007), Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej przyznawane wybitnym polskim twórcom (2011), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2014). Za Traktat o łuskaniu fasoli otrzymał w 2011 roku we Francji Grand Prix Littéraire de Saint-Emilion, a za Kamień na kamieniu w roku 2012 w USA - wraz z tłumaczem Billem Johnsonem - The Best Translated Book Award. W 2014 roku „Traktat o łuskaniu fasoli" został uznany za najważniejszą książkę 25-lecia w plebiscycie ogłoszonym przez Program 2 Polskiego Radia.

Powieści Myśliwskiego były tłumaczone na wiele języków. „Traktat o łuskaniu fasoli" ukazał się w przekładzie na hiszpański, francuski, niderlandzki, hebrajski, czeski, litewski, włoski i słowacki. Ostatnio jej tłumaczenie wydane zostało w Stanach Zjednoczonych.