Książka otrzymała Nagrodę Mediów Publicznych COGITO w dziedzinie literatury pięknej
Książka wybitnej dziennikarki Małgorzaty Szejnert z Warszawy, kwoki (pardon!) szkoły reporterów „Gazety Wyborczej”, która po przejściu w stan dziennikarskiego spoczynku (daj nam Boże taką energię po sześćdziesiątce!) postanowiła dogłębnie zbadać miejsce na ziemi, które znamy jako Giszowiec i Nikiszowiec. Zetknęła się z Giszowcem 20 lat temu, znała moje filmy i zbierała materiały przez całe lata. Kiedy uwolniła się z etatu, przystąpiła do dzieła. Powstało imponujące dokonanie sztuki dziennikarskiej, zachwycająco bogate, zawsze konkretne, ale obiektywne. Jest to historia spółki Giesche, historia Niemiec, Śląska i Polski w opisywanym dwustuletnim okresie, historia powstawania życia Giszowca i Nikiszowca, a co najważniejsze - historia kilku wybranych rodów z Giszowca, które przewijają się i krzyżują przez paskudny wiek XX.
Książka otrzymała Nagrodę Mediów Publicznych COGITO w dziedzinie literatury pięknej. Książka finalistka Nagrody Literackiej Nike 2008
Książka finalistka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008
Książka finalistka Nagrody Literackiej Gdynia 2008
Oprawa twarda
Format: 165 x 235 mm
Liczba stron: 496
Data pierwszego wydania: 2007-11-30
ISBN: 978-83-240-0896-4
Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz
Przeczytaj także
Małgorzata Szejnert z Nagrodą Literacką im. J. Tuwima
Laureatką tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima została Małgorzata Szejnert, autorka między innymi takich książek, jak „Wyspa Węży", „Dom żółwia. Zanzibar", „Wyspa klucz", „Czarny ogród". Gratulujemy!
>>>
czytaj więcej
Małgorzata Szejnert z Nagrodą „Odry" za 2015 rok!
Miło nam poinformować, że redakcja oraz rada redakcyjna miesięcznika „ODRA" postanowiły przyznać Nagrodę „Odry" za rok 2015 Małgorzacie Szejnert, autorce „Usypać góry. Historie z Polesia" oraz innych książek, które łączą w sobie reporterską dociekliwość, epicką perspektywę i poetycką wrażliwość.
>>>
czytaj więcej
Małgorzata Szejnert na Śląskich Targach Książki
W sobotę 7 listopada mistrzyni reportażu Małgorzata Szejnert spotka się z czytelnikami podczas Śląskich Targów Książki w Katowicach.
>>>
czytaj więcej
Małgorzata Szejnert z medalem Gloria Artis!
Mistrzyni reportażu Małgorzata Szejnert odebrała srebrny medal Gloria Artis. Gratulujemy!
>>>
czytaj więcej
„Wykorzystamy stylistykę snu, fantasmagorii i marzenia”
Jacek Głomb reżyseruje
Czarny ogród według reportażu Małgorzaty Szejnert.
>>>
czytaj więcej
Plebiscyt Radiowej Dwójki
Czarny ogród Szejnert,
Podróże z Herodotem Kapuścińskiego i 16 innych książek Znaku w plebiscycie Programu II Polskiego Radia.
>>>
czytaj więcej
Materiały o książce
Kazimierz Kutz
”Nagromadzenie wiedzy, obfitość faktów i całego gąszczu pogranicznych losów ludzi - a zwłaszcza talent autorki - zapierają dech. Książka pani Szejnert da się przyrównać do olbrzymiego meteorytu, który spadł na naszą ziemię. To z całą pewnością „dzieło życia” autorki. Dla mnie to arcydzieło w zbiorze śląskiej tematyki, które ukazuje autentyczną magię Górnego Śląska i mądrą filozofię długiego trwania jego mieszkańców (którą pani Szejnert wyłuskała w rozmowach z ludźmi) - „A my to smolymy!”.”
Recenzje
Powieść obrazkowa
80
35
kliknij,
jeśli recenzja była przydatna kliknij,
jeśli recenzja była nieprzydatna anuluj
ocenę
Czarny ogród Małgorzaty Szejnert to doskonała powieść obrazkowa i jeśli podobne pojęcie nie jest znane krytyce literackiej, to niniejszym ośmielam się je stworzyć. Autorka snuje wielopokoleniową, spójną opowieść o dziejach Giszowca oraz ludzi z nim związanych, a czyni to, można powiedzieć, metodą obrazkową.
>>>
czytaj więcej
Wielobarwna mozaika
79
39
kliknij,
jeśli recenzja była przydatna kliknij,
jeśli recenzja była nieprzydatna anuluj
ocenę
Pokaźnych rozmiarów tomisko... wiele pozytywnych opinii i rekomendacji... prestiżowa nagroda Cogito 2008... Może to zbyt przereklamowane? Czytać czy nie? Trzeba samemu przekonać się o wartości tego dzieła. Oto garść moich refleksji. Już kilka stron wystarczy, by stwierdzić, iż książka to prawdziwa kopalnia wiedzy, a autorka wykonała - mówiąc kolokwialnie - kawał dobrej roboty.
>>>
czytaj więcej
Mała Ojczyzna- duża narracja
80
33
kliknij,
jeśli recenzja była przydatna kliknij,
jeśli recenzja była nieprzydatna anuluj
ocenę
Górny Śląsk, realistyczny - gdyż przedstawiony przez reporterkę Małgorzatę Szejnert, bazującą na źródłach historycznych i autentycznych wypowiedziach mieszkańców - wydaje się być wspanialszy niż jest w rzeczywistości. Świadczy o tym też fakt, że wyjątkowość tego miejsca uświadomiła Ślązakom osoba z zewnątrz, mająca z rejonem kontakt nieco przypadkowy, gdyż oni sami, nie potrafili tego wyartykułować. Dzieło Szejnert udowadnia, że tematyka Małych Ojczyzn nie musi być ukazana wyłącznie z perspektywy małych narracji, skupionych na kilku postaciach i ich odczuciach względem przestrzeni.
>>>
czytaj więcej
Dodaj
własną recenzję
Zapraszamy do
napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez
formularz.