Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Anna Herbich

Dziewczyny z Powstania

W sukienkach na barykady

Sławka do dziś żałuje, że nie pocałowała młodego powstańca, który się w niej kochał.
Halina urodziła synka tuż przed godziną „W” i cudem ocaliła mu życie.
Zosia złamała konspiracyjne zasady i zdradziła swoje imię ukochanemu.

Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Godzina „W” zastała kobiety w codziennych sytuacjach: na ulicach, w szkołach, w domach. Walczyły wszystkie, każda na swój sposób. Ratowały rannych, chroniły swoje dzieci, chwyciły za broń. Umawiały się na randki w cieniu spadających bomb, brały śluby w białych kitlach sanitariuszek zamiast sukien. Odniosły największe zwycięstwo – przeżyły.

Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądało życie w czasie 63 dni heroicznej bitwy. Pozwala nam zobaczyć Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy: oczami kobiet.

Kup bawełnianą torbę z wizerunkiem „Dziewczyny z Powstania”, inspirowaną książką Anny Herbich.


Dziewczyny z powstania – torba bawełniana

Książka w bestsellerowej serii Prawdziwe Historie. Ponad 250 000 sprzedanych egzemplarzy.

Oprawa twarda

Format: 158x225

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-05-19

ISBN: 978-83-240-3009-5

Opracowanie graficzne: Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Przeczytaj także

"Dziewczyny z Powstania" - spotkanie z Anną Herbich
We wtorek 4 sierpnia zapraszamy do Warszawy do Domu Książki MDM (ul. Koszykowa 34/50) na spotkanie z Anną Herbich, autorką książek „Dziewczyny z Powstania" i „Dziewczyny z Syberii".
>>> czytaj więcej
Wybitni autorzy na Podlasiu
Zapraszamy na białostockie premiery książek Małgorzaty Szejnert i Andrzeja Brzezieckiego, które odbędą się 25 i 26 kwietnia 2015 roku.
>>> czytaj więcej
Skauci Europy zaprosili Herbich i Hołownię
Nasi autorzy będą gośćmi Forum Młodych 2014 - weekendu formacyjno-rozrywkowego adresowanego do młodzieży i studentów. Na cykl wykładów i zabawę andrzejkową zapraszamy do Warszawy w dniach 29-30 listopada.
>>> czytaj więcej
Plejada autorów Znaku
Przyjdź na stoisko C30 i spotkaj swoich ulubionych pisarzy. W sobotę 25 października będzie ich 9! 
>>> czytaj więcej
Anna Herbich w Poznaniu i Krakowie
Sprawdź, kiedy autorka bestsellerowej książki o Powstaniu Warszawskim Dziewczyny z Powstania odwiedzi twoje miasto?
>>> czytaj więcej
„Władca liczb” bestsellerem!
Nowa powieść Marka Krajewskiego na szczycie listy TOP 20 sieci księgarń Matras. Dziękujemy!
>>> czytaj więcej
Ubierz się jak „Dziewczyny z Powstania” i wygraj!
Weź udział w konkursie i uczcij pamięć bohaterek Powstania w modny sposób. Stwórz stylizację wzorowaną na stylu kobiet z okupowanej Warszawy i zdobądź m.in. torbę inspirowaną książką Anny Herbich.
>>> czytaj więcej
Kobieca twarz powstania
Jak udzielać pomocy rannym i ratować ludzkie życie, sanitariuszki AK uczyły się z podręczników anatomii. Polecamy wstrząsający artykuł Anny Herbich, autorki Dziewczyn z powstania.
>>> czytaj więcej
Książka historyczna nie musi być nudna!
Zapraszamy na konferencję „Książka historyczna nie musi być nudna!", podczas której zostanie ogłoszony konkurs pod tym samym hasłem. Wśród gości: Anna Herbich (Dziewczyny z Powstania) i Kamil Janicki (Pierwsze Damy II RP). Do zobaczenia 11 czerwca w Warszawie!
>>> czytaj więcej
1. miejsce "Powrotu na Broad Peak"
Książka Jacka Hugo-Badera na szczycie listy TOP 20 sieci księgarń Matras. Dziękujemy!
>>> czytaj więcej
Powstańczy dress code
Czy podczas Powstania Warszawskiego pojawiła się specjalna moda? Czy dziewczęta stroiły się na godzinę „W" i szły „w sukienkach na barykady"? Artykuł tylko na ciekawostkihistoryczne.pl.
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Anną Herbich
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z autorką i wszystkimi bohaterkami książki Dziewczyny z Powstania 28 maja o 18.30 w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny!
>>> czytaj więcej
W sukienkach na barykady
Autorka Dziewczyn z Powstania pozwala nam zobaczyć Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy: oczami kobiet. 
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Polecamy profil na Facebooku

Niezwykłe historie kobiet
Ciekawostki historyczne

Walka z głodem była w sierpniu 1944 roku niewiele prostsza od walki z okupantem. Bez jedzenia przecież karabinu udźwignąć się nie dało. Zupa-pluj, kasza z robakami, w końcu… konie pociągowe na talerzu to główne dania z kurczących się z każdym powstańczym dniem zapasów („Chodziliśmy głodni jak psy. Co jedli powstańcy warszawscy?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Zastanawialiście się nad tym, czy podczas Powstania Warszawskiego mogły istnieć trendy w ubiorze? Czy dziewczęta stroiły się na godzinę „W” i szły „w sukienkach na barykady”? („Czy było coś takiego jak powstańcza moda?”). Zobacz więcej >>

Stacja 7

Przejmujące, intymne, pełne wzruszeń opowieści z życia zwykłych kobiet, które los rzucił w niezwykłe niebezpieczeństwo („Dziewczyny z Powstania”). Zobacz więcej >>

Spotkanie z „Dziewczynami z Powstania” w Muzeum Powstania Warszawskiego
„Dziewczyny z Powstania" - torba bawełniana
Ciekawostki historyczne

Stare Miasto przez ponad połowę sierpnia 1944 r. stanowiło arenę najbardziej krwawych walk powstania. Odcięte od pozostałych dzielnic czekało na zagładę. Na szczęście części powstańców udało się ewakuować kanałami, które wspominają do dzisiaj jako jedno ze swoich najgorszych przeżyć. Brudne, ciemne i śmierdzące niejednemu jednak uratowały życie („Ciemność i strach. Kanały w powstaniu warszawskim”). Zobacz więcej >>

Wokół książki

Spotkanie wokół książki „Dziewczyny z Powstania” z uczestniczkami Powstania Warszawskiego, bohaterkami i autorką książki w Muzeum Powstania Warszawskiego (28 maja 2014 r.). Zobacz więcej >>

Recenzje

Wciągające historie
22 23
1 sierpnia. Czy jest lepszy dzień na czytanie o Powstaniu Warszawskim? „Dziewczyny z Powstania" chciałam przeczytać odkąd pierwszy raz usłyszałam o tej książce. Ale z tysięcy takich książek ta była cały czas odkładana. Tak wyszło, że któregoś dnia w drodze do pracy zajrzałam do biblioteki, a tam na półce (na której szukałam czegoś całkiem innego) natknęłam się na nie. I wzięłam. Jedna z lepszych decyzji czytelniczych jakie ostatnio podjęłam.
>>> czytaj więcej
Powstanki, czyli zaskoczenie własnym bohaterstwem
76 56
Gdy wybuchło powstanie miały około dwudziestu lat, pochodziły z różnych środowisk, miały swoje plany i marzenia, były zakochane lub właśnie urodziły dziecko(!). Połączył ich wspólny los, który nie dawał wyboru innego niż walka o życie i przyszłość. Jedną z rozmówczyń autorki jest jej babcia, do innych dotarła dzięki wskazówkom koleżanek.
>>> czytaj więcej
W walczącej Warszawie...
71 62
Książka „Dziewczyny z powstania" to wspaniała lekcja historii, w której zamiast dat i faktów znajdujemy ludzkie dramaty i trudną wojenną i powstańczą codzienność.

Autorka zebrała historie kilku kobiet, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. Niektóre z nich były łączniczkami, niektóre niosły pomoc jako sanitariuszki, inne starały się po prostu przetrwać i ocalić swoje rodziny, wszystkie na różne sposoby walczyły o wolną Polskę. Te historie przemawiają wprost do serca, pokazują prawdziwe Powstanie Warszawskie widziane oczami ich uczestników, żołnierzy i cywili. Ich cierpienie i rozpaczliwa walka o życie i godność stały się również moim udziałem podczas tych kilku godzin lektury.


>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.