Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Pochwała nudy

Josif Brodski

Pochwała nudy

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski, Anna Kołyszko

Wznowienie legendarnego tomu esejów rosyjskiego noblisty

Legendarne eseje rosyjskiego noblisty. Mimo upływu lat zaskakują dociekliwością i aktualnością. Brodski zmusza do rewizji poglądów i przemyślenia własnych postaw. Odsłania oblicze wiecznego buntownika.

Ostatni tom esejów Josifa Brodskiego, wznowiony z okazji 20 rocznicy śmierci poety
odczytać można jako jego duchowy testament. Bardzo osobiste rozważania na temat kultury i współczesnego świata porażają szczerością osądów. Brodski zarówno wtedy, kiedy pisze o Marku Aureliuszu czy szpiegu rosyjskim Kimie Philby, jak i w przemówieniu do absolwentów Ann Arbor czy we wspomnieniu z podróży do Brazylii zmusza czytelnika do rewizji poglądów i przemyślenia własnych postaw. Równocześnie odsłania swoje oblicze wiecznego buntownika, zranionego przez życie i kochającego je do upojenia.

Eseje Josifa Brodskiego – pomimo upływu czasu – wciąż zaskakują swoją dociekliwością i aktualnością. Lektura obowiązkowa, dla każdego, kto chce lepiej rozumieć kulturę i sytuację duchową współczesnego człowieka.


Josif Brodski miał w Nowym Jorku opinię wielkiego aroganta, a w tej dziedzinie konkurencja była potężna. Czytelnik nowego wydania Pochwały nudy rozpozna bez trudu jego ironiczny, a nawet dość bezczelny ton. Brodski demonstracyjnie wszystko robi inaczej, (...) konsekwencja, z jaką unika przewidywalnego, jest jedynym, co daje się tu przewidzieć. (...)
Przez wszystko przebija jednak tragiczna wizja życia. Ani ironia, ani dowcip, czy nawet bezczelność nie mogą ukryć cierpienia. Spieszył się, jego życie było ucieczką do przodu – choroba serca nieustająco odmierzała mu czas. (…) Walczył, byśmy my, jego czytelnicy, nie wygładzili go, nie zapeklowali. Dlatego stara się nas drażnić. Ale my się tak łatwo nie poddajemy.
(Z Przedmowy Ireny Grudzińskiej-Gross)

Broszurowa ze skrzydełkami

Format: 144x205mm

Liczba stron: 240

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2016-01-25

ISBN: 978-83-240-4092-6

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski, Anna Kołyszko

Przeczytaj także

"Pochwała nudy" książką miesiąca Koła Kultury
Jury programu Koło Kultury emitowanego w Radiu Kraków jednogłośnie wybrało książkę stycznia. To zbiór tekstów Josifa Brodskiego "Pochwala nudy" w przekładzie Michała Kłobukowskiego wznowiony przez wydawnictwo Znak.
>>> czytaj więcej
„Pochwała nudy" w radiowej Dwójce
Drugi Program Polskiego Radia od 25 stycznia przez cały tydzień prezentować będzie na swej antenie w programie „To się czyta..." dwa eseje zawarte w książce Josifa Brodskiego „Pochwała nudy", wznowionej właśnie przez Znak.
>>> czytaj więcej
Lektura obowiązkowa
W Znaku ukazało się właśnie wznowienie „Pochwały nudy" - ostatniego tomu esejów Josifa Brodskiego - noblisty-skandalisty, aroganta, mistrza błyskotliwych konceptów.
>>> czytaj więcej

Recenzje

W cieniu Brodskiego
0 1
Dzieło Brodskiego wznowione w styczniu 2016 stanowi wartość i niesłychaną siłę oddziaływania na nas współczesnych wielkiego dziedzictwa antycznego. Absolutna ponadczasowość tego zbioru esejów wokół literatury, poezji zwłaszcza, wygnania, podejmuje dialog z czytelnikiem jak w lustrze, w którym odnajdujemy siebie jako identyfikację z rzeczywistością, z wartościami.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.