Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Literacka zagadka roku

Profesorowa Szczupaczyńska ma tysiąc spraw na głowie. Musi pamiętać o pulardzie na obiad, nie zapomnieć kupić wina przeciwko cholerze, sprawdzić, czy nowa służąca dobrze wyczyściła srebra. I jednocześnie potwornie się nudzi. Kraków w 1893 roku nie obfituje w atrakcje.

Kiedy więc przypadkiem dowiaduje się, że w słynnym Domu Helclów zaginęła jedna z pensjonariuszek, zaczyna działać. Z wrodzoną dociekliwością – niektórzy mogliby ją nazwać wścibstwem – rozpoczyna śledztwo.

Kryminał Szymiczkowej to zaskakujący pastisz literatury z epoki, który dowodzi, że w mieszczańskim świecie pani Dulskiej jest miejsce na sensacyjną aferę. Przekorna gra z konwencją, wyjątkowy styl, cięte dialogi i przewrotny portret Krakowa końca XIX wieku. Błyskotliwa powieść Szymiczkowej wdzięk klasycznego kryminału łączy z pyszną satyrą na dawno minioną epokę.

Maryla Szymiczkowa, wdowa po prenumeratorze „Przekroju” w twardej oprawie, królowa pischingera, niegdysiejsza gwiazda Piwnicy pod Baranami i korektorka w „Tygodniku Powszechnym”. Dziś co niedzielę, po sumie w Mariackim, można ją spotkać na kawie u Noworola, a do niedawna wieczorami w Nowej Prowincji.

Marylę Szymiczkową powołali do życia literaci:

Jacek Dehnel (ur. 1980) pisarz, poeta, tłumacz. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu „Tajny Detektyw”.

Piotr Tarczyński (ur. 1983) tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od dziesięciu lat na emigracji w Warszawie.

Oprawa miękka

Format: 136x205

Liczba stron: 288

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-07-13

ISBN: 978-83-240-3505-2

Przeczytaj także

„Złoty róg" nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru!
Z radością przyjęliśmy wiadomość, że „Złoty róg" Maryli Szymiczkowej, kolejna książka z przygodami krakowskiej panny Marple, znalazł się na tzw. długiej liście do Nagrody Wielkiego Kalibru!!!
>>> czytaj więcej
Ruszają Targi Książki w Krakowie!
27 października ruszają 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie! Zapraszamy na nasze stoisko, gdzie będziecie mogli obejrzeć i kupić nowości i bestsellery Znaku oraz spotkać się z pisarzami i zdobyć ich autograf!
>>> czytaj więcej
Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński w Krakowie
W środę 12 października zapraszamy do krakowskiej księgarni Matras na spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim, autorami książki "Rozdarta zasłona".
>>> czytaj więcej
Nasi autorzy na festiwalu w Białymstoku
Magdalena Grzebałkowska, Kristina Sabaliauskaitė, Jacek Dehnel, Janusz Leon Wiśniewski i Jerzy Illg spotkają się z czytelnikami podczas 7. Festiwalu Literackiego Zebrane.
>>> czytaj więcej
Jacek Dehnel w Krakowie
W środę 6 lipca zapraszamy do Krakowa na spotkanie z Jackiem Dehnelem i rozmowę o jego najnowszej książce „Krivoklat".
>>> czytaj więcej
Konkurs na Książkę Roku 2015 jeszcze tylko przez 6 dni!

Do 28 lutego w serwisie lubimyczytać.pl można głosować na ulubione tytuły. O miano Książki Roku 2015 ubiega się blisko 200 pozycji z 63 wydawnictw - w tym aż 24 tytuły wydawnictwa Znak!


>>> czytaj więcej
Głosujcie na nasze książki w plebiscycie Książka Roku 2015!
Ruszył największy plebiscyt na Książki Roku 2015. Do końca lutego w serwisie lubimyczytać.pl można głosować na ulubione tytuły. O miano Książki Roku ubiega się blisko 200 pozycji z 63 wydawnictw - w tym aż 24 tytuły wydawnictwa Znak!
>>> czytaj więcej
"Tajemnica domu Helclów" Krakowską Książką Miesiąca
Miło nam poinformować, że Krakowską Książką Miesiąca została „Tajemnica domu Helclów" Maryli Szymiczkowej.
>>> czytaj więcej
Wdzięk klasycznego kryminału
W legendarnym domu starców popełniane są tajemnicze morderstwa. Wymancypowana i nieco znudzona profesorowa Zofia Szczupaczyńska odkrywa w sobie żyłkę detektywa i zaczyna drążyć sprawę.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Szybki start i lot przez mgłę
1 1
Do „Tajemnicy..." zabrałam się z niesamowitą ochotą - w końcu duet autorski nie byle jaki, a i klimaty „Pani Dulskiej" darzę szczerą sympatią. Pierwsze kilkadziesiąt stron weszło przyjemnie - po uszy siedziałam w klimatach starego Krakowa.
>>> czytaj więcej
Kraków miejscem zbrodni i pychy
1 1
Kraków jest miastem królów Polski, dawną jej stolicą, ale również i miejscem, gdzie mieszkali najznamienitsi społecznie ludzie, na czele z mistrzem Matejko czy księciem Czartoryskim. Do takiej socjety chce należeć Zofia Szczupaczyńska, żona profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, kobieta obdarzona dobrym okiem, zmysłem, ale przede wszystkim kobieta próżna i okazująca się na każdym kroku hipokrytką.
>>> czytaj więcej
Tajemnicza podróż w czasie
0 1
Jest jesień u schyłku XIX wieku, krakowianka po mężu, profesorowa Szczupaczyńska, jest uroczym wcieleniem drobnomieszczaństwa. Ambitna, próbująca zapomnieć o tym, że pochodzi z Przemyśla, więc stara się być bardziej krakowska niż Krak, jej mąż - profesor Uniwersytetu, jest skromnym człowiekiem bez wielkich aspiracji, co drażni jego żonę.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.