Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia

Witold Szabłowski

Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia

Jeden z najlepszych polskich reporterów rzuca nowe światło na rzeź wołyńską

Rzeź wołyńska to nie tylko liczby ofiar i polityczne spory, ale przede wszystkim poruszające historie ludzi. Witold Szabłowski rusza na Ukrainę, by odnaleźć ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Jako pierwszy szuka odpowiedzi na pytanie: kim byli Ukraińcy, którzy pomogli wówczas Polakom?

Wrogość między ludźmi tliła się jeszcze przed wojną. Ale gdy latem 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaczęli zabijać dziesiątki tysięcy Polaków, ich ukraińscy sąsiedzi musieli wybierać. Jedni pomagali mordować, a czasem nawet zabijali swoje polskie żony i dzieci. Ale inni ryzykowali życie, chowając Polaków na strychach, w schowkach i stodołach. Co spotkało panią Hermaszewską, gdy z półtorarocznym Mirkiem w ramionach uciekała przed banderowcami? Jakim cudem 10 tysięcy Polaków przetrwało w pospiesznie zbudowanej warowni, z której nie było żadnej ucieczki?

Czy żeby ratować innych, trzeba zdradzić swoich? Co pamięć o ukraińskich sprawiedliwych mówi o naszej tożsamości? Dlaczego w trudnych czasach największym bohaterstwem bywa zachowanie się po ludzku? Sprawiedliwi zdrajcy to próba odpowiedzi na te ciągle aktualne pytania.

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 352

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2016-09-12

ISBN: 978-83-240-4318-7

Przeczytaj także

„Sprawiedliwi zdrajcy" w półfinale Angelusa!
Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus" ogłosiło listę 14 książek, które znalazły się w półfinale. Jest wśród nich znakomity reportaż Witolda Szabłowskiego „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi w Wołynia".
>>> czytaj więcej
„Sprawiedliwi zdrajcy" nominowani do Nagrody im. Kapuścińskiego
Książka „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia" Witolda Szabłowskiego nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2016!
>>> czytaj więcej
Wystartowała II edycja plebiscytu „Książka Roku 2016 Lubimyczytać.pl".
Do końca lutego możecie głosować w plebiscycie jednego z największych literackich portali, lubimyczytac.pl. O tytuł Książki Roku 2016 ubiega się ponad 260 wydanych w zeszłym roku publikacji, w tym aż 24 z naszego wydawnictwa.
>>> czytaj więcej
Jaka jest prawda o Wołyniu? Dyskusja w Sopocie
Jaka powinna być nasza pamięć historyczna i czego mamy prawo domagać się od Ukraińców? Do dyskusji w Sopocie zaproszono dwóch wybitnych specjalistów od tej tematyki - Grzegorza Motykę i Witolda Szabłowskiego.
>>> czytaj więcej
Dwie książki Znaku nominowane w konkursie o nagrodę im. Teresy Torańskiej
„Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia" Witolda Szabłowskiego oraz „Wtedy. O powojennym Krakowie" Joanny Olczak-Ronikier otrzymały nominację w IV edycji konkursu Nagrody „Newsweeka" im. Teresy Torańskiej.
>>> czytaj więcej
Witold Szabłowski z nagrodą im. Teresy Torańskiej za książkę „Sprawiedliwi zdrajcy"!
W niedzielę rozstrzygnięto konkurs „Newsweeka" im. Teresy Torańskiej. W kategorii najlepsza książka - literatura faktu zwyciężył Witold Szabłowski. Został nagrodzony za książkę „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia".
>>> czytaj więcej
Dobro w złu odnalezione. Spotkanie z Witoldem Szabłowskim
We wtorek 8 listopada o godz. 17 zapraszamy do krakowskiej Willi Decjusza na spotkanie „Dobro w złu odnalezione", którego bohaterem będzie Witold Szabłowski, autor książki „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia".
>>> czytaj więcej
Co polska pamięć o ukraińskich sprawiedliwych mówi o naszej tożsamości?
Rzeź wołyńska to nie tylko liczby ofiar i polityczne spory, ale przede wszystkim poruszające historie ludzi. Co polska pamięć o ukraińskich sprawiedliwych mówi o naszej tożsamości?
>>> czytaj więcej
Dwie książki Znaku w konkursie o nagrodę im. Teresy Torańskiej
„Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia" Witolda Szabłowskiego oraz „Wtedy. O powojennym Krakowie" Joanny Olczak-Ronikier znalazły się w IV edycji konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.
>>> czytaj więcej
Co poczytać we wrześniu?
Lato jeszcze trwa, ale wakacje już za nami. Wieczory coraz dłuższe. Co przeczytać we wrześniu? Zobaczcie nasze propozycje.
>>> czytaj więcej
"Książkowe" filmy na festiwalu w Gdyni
Podczas rozpoczynającego się właśnie Festiwalu Filmowego w Gdyni w głównym konkursie zostaną zaprezentowane cztery filmy związane z wydanymi przez nas książkami.
>>> czytaj więcej
Gdy jedni mordują, drudzy rzucają się, by ratować
14 września, tuż przed premierą nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego Wołyń ukaże się najnowsza książka jednego z najlepszych polskich reporterów - Witolda Szabłowskiego Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia. Po trzech latach pracy i piętnastu wyjazdach na Ukrainę stworzył książkę, która rzuca nowe światło na rzeź wołyńską.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Jak sąsiad z sąsiadem
1 0
W ciągu ostatnich miesięcy medialną i polityczną burzę wywołało pojawienie się na ekranach kin filmu Wojtka Smarzowskiego ,,Wołyń". Reżyser pokazał w nim historię polskiej dziewczyny, która wraz z rodziną o wiele starszego męża i swoim nieślubnym dzieckiem stara się uciec przed banderowcami. Dziewczyna desperacko próbując przeżyć, staje się niemym świadkiem bestialskich morderstw niewinnych osób, w tym kobiet i dzieci. Obraz Smarzowskiego jest brutalny, pełen drastycznych szczegółów, ale zachowujący czarno-białą wizję świata. Chociaż pojawiają się także postaci, które łamią ten schemat, to film jednoznacznie wskazuje, kim są oprawcy, a kim ofiary.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.