Miesięcznik „Znak" to czasopismo z najbogatszą i najdłuższą tradycją na polskim rynku wydawniczym. Założone w 1946 roku przez grupę katolickich intelektualistów, pismo kontynuuje prowadzenie pogłębionych analiz dotyczących współczesnych problemów człowieka i otaczającego świata oraz formułowanie idei otwartości i dialogu.
To, co łączy wszystkich tegorocznych laureatów, to odwaga - ta niezbędna do działania i myślenia na rzecz wspólnoty, którą współtworzymy. Odwaga wymagająca niekiedy mówienia i działania wbrew oficjalnym narracjom, czy naciskom silniejszych instytucji. Wreszcie odwaga, aby bronić godności tych ludzi, którym została ona zabrana. Tacy właśnie są nasi bohaterowie.
„Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii" Piotra Oczki nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus!
Kolejne wyróżnienia dla „Pocztówki z Mokum" Piotra Oczki. Książka została nominowana w kategorii proza do nagrody literackiej m. st. Warszawy.
Zapraszamy do skorzystania z promocji na archiwalne numery miesięcznika „Znak". Od 18 listopada do 2 grudnia wybrane zeszyty dostępne nawet do 60% taniej.
- Władza w Kościele służy dziś nie dobru ludzi, ale zachowaniu pozycji, obronie statusu i zastanej formy życia. To jedyne wyjaśnienie, które pozwala mi zrozumieć, dlaczego Kościół trzyma się swojej archaicznej, absolutystycznej struktury. Twierdzenie, że taka forma organizacji stanowi wolę Boga, to dla mnie oszustwo - pisze w najnowszym numerze „Znaku" redaktorka naczelna, Dominika Kozłowska.
W Znaku ukazał się „Nowy prawicowy radykalizm" - wykład Theodora Adorno wygłoszony pięćdziesiąt lat temu, ale teraz niezwykle aktualny. Polecamy Państwa uwadze artykuł, który napisał tłumacz książki Mikołaj Ratajczak.
Miesięcznik „Znak" zaprasza na spotkanie promocyjne numeru marcowego: "Jak pięknie różnią się nasze mózgi". Spotkanie odbędzie się 20 marca o godzinie 18.00 w De Revolutionibus Books&Cafe przy ul. Brackiej 14 w Krakowie.
Miesięcznik „Znak" oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na spotkanie „Stoicyzm na nowo odkrywany".
Czy stoicyzm może dziś być sposobem na życie?
Jakie praktyki i ćwiczenia zaleca?
Czy można pogodzić go z chrześcijaństwem?
W listopadowym numerze ZNAKU z okazji 100. rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych postanowiliśmy zaprezentować portrety trzech niezwykłych Polek: Teresy Torańskiej, Marii Janion i Barbary Skargi.
Czy zawsze należy ufać naukowcom?, dlaczego pseudonauka jest popularna?, skąd strach przed szczepieniami i GMO?, jak bronić dziś rozumu?.
Szanowni Państwo,
październikowy ZNAK poświęciliśmy tematowi uniwersytetowi.
- Czy warto bronić tradycyjnej wizji uniwersytetu i humanistyki?
- Co zmienia „ustawa Gowina"?
- Dlaczego na uczelniach wybuchły protesty?
Czy uniwersytet to forma życia? Jaka jest jego rola w przestrzeni publicznej? Jak oceniać najnowsze zmiany w polskim szkolnictwie wyższym?
Wrześniowy numer już w sprzedaży! A w nim: wywiad z ks. Michałem Hellerem o wszechświecie, sensie życia i sekularyzacji, Krzysztof Kornas o tym, co najnowsze badania nad mózgiem mówią o religii oraz ankieta wśród polskich uczonych: czy nauka i religia są w konflikcie?
Czy historia Holokaustu i relacji polsko-żydowskich musiała poróżnić polską prawicę z Izraelem? Jakie są konsekwencje przyjęcia nowelizacji? Co to oznacza dla dialogu polsko-żydowskiego i polsko-izraelskiego? Jaka jest pamięć o polskich Żydach i Zagładzie w dyskursie polskiej prawicy?
Zygmunt Bauman to najczęściej cytowany polski humanista ostatnich lat. Był znany na całym świecie ze względu na prace o związkach nowoczesności i Zagłady, "płynności" naszej epoki, globalizacji i nowych wykluczonych. W Polsce jego nazwisko pojawia się jednak częściej w kontekście pytań o powojenną przeszłość.
Badania antropologiczne potwierdzają, że nie istnieją ludy zupełnie ateistyczne. Dlaczego skłonność do religijności jest powszechna? Czy to boski zamysł czy efekt uboczny ewolucji? Piszą: Paul Bloom, Jacek Prusak SJ, Jan Woleński, Jakub Bohuszewicz.
Zapraszamy na X jubileuszową debatę zorganizowaną przez redakcję miesięcznika „Znak" oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Te ciekawe dyskusje na ważne tematy, z udziałem wybitnych gości i prowadzone w niezwykłej scenerii, na stały wpisały się w kulturalny kalendarz krakowskich wydarzeń.
Coraz częściej słyszymy o jej nieuchronnym nadejściu i o podobieństwie naszych czasów do sytuacji w Europie z lat 30. XX w. Dlaczego poczucie zbliżającej się wojny i konfliktu jest coraz bardziej żywe? Czy „przedmiotem wojny jest pokój"? Jaki obraz wojny mają Polacy? Czym jest doświadczenie wojenne? Co skłania ludzi do przemocy?