Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miesięcznik „Znak" to czasopismo z najbogatszą i najdłuższą tradycją na polskim rynku wydawniczym. Założone w 1946 roku przez grupę katolickich intelektualistów, pismo kontynuuje prowadzenie pogłębionych analiz dotyczących współczesnych problemów człowieka i otaczającego świata oraz formułowanie idei otwartości i dialogu.

więcej
  wydarzenia
Ogłoszono laureatów Nagrody im. ks. Tischnera

To, co łączy wszystkich tegorocznych laureatów, to odwaga - ta niezbędna do działania i myślenia na rzecz wspólnoty, którą współtworzymy. Odwaga wymagająca niekiedy mówienia i działania wbrew oficjalnym narracjom, czy naciskom silniejszych instytucji. Wreszcie odwaga, aby bronić godności tych ludzi, którym została ona zabrana. Tacy właśnie są nasi bohaterowie.

więcej
  nagrody
„Pocztówka z Mokum" nominowana do Angelusa!

„Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii" Piotra Oczki nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus!

więcej
  nagrody
„Pocztówka z Mokum" z kolejną nominacją!

Kolejne wyróżnienia dla „Pocztówki z Mokum" Piotra Oczki. Książka została nominowana w kategorii proza do nagrody literackiej m. st. Warszawy.

więcej
  nagrody
„Czy liberalizm umarł" Jana Tokarskiego w ścisłym finale Nagrody im. Marcina Króla

więcej
  wydarzenia
Wyprzedaż archiwalnych numerów miesięcznika „Znak"

Zapraszamy do skorzystania z promocji na archiwalne numery miesięcznika „Znak". Od 18 listopada do 2 grudnia wybrane zeszyty dostępne nawet do 60% taniej.

więcej
  premiery
Listopadowy numer miesięcznika „Znak"

- Władza w Kościele służy dziś nie dobru ludzi, ale zachowaniu pozycji, obronie statusu i zastanej formy życia. To jedyne wyjaśnienie, które pozwala mi zrozumieć, dlaczego Kościół trzyma się swojej archaicznej, absolutystycznej struktury. Twierdzenie, że taka forma organizacji stanowi wolę Boga, to dla mnie oszustwo - pisze w najnowszym numerze „Znaku" redaktorka naczelna, Dominika Kozłowska.

więcej
  premiery
Uwagi Adorno mogą się stosować także do naszej współczesności

W Znaku ukazał się „Nowy prawicowy radykalizm" - wykład Theodora Adorno wygłoszony pięćdziesiąt lat temu, ale teraz niezwykle aktualny. Polecamy Państwa uwadze artykuł, który napisał tłumacz książki Mikołaj Ratajczak.

więcej
20.03.2019 spotkania autorskie
Jak pięknie różnią się nasze mózgi

Miesięcznik „Znak" zaprasza na spotkanie promocyjne numeru marcowego: "Jak pięknie różnią się nasze mózgi". Spotkanie odbędzie się 20 marca o godzinie 18.00 w De Revolutionibus Books&Cafe przy ul. Brackiej 14 w Krakowie.

więcej
24.01.2019 spotkania autorskie
Stoicyzm na nowo odkrywany

Miesięcznik „Znak" oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na spotkanie „Stoicyzm na nowo odkrywany".
Czy stoicyzm może dziś być sposobem na życie?
Jakie praktyki i ćwiczenia zaleca?
Czy można pogodzić go z chrześcijaństwem?

więcej
  rekomendacje
Torańska, Janion, Skarga - Polskie Mistrzynie

W listopadowym numerze ZNAKU z okazji 100. rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych postanowiliśmy zaprezentować portrety trzech niezwykłych Polek: Teresy Torańskiej, Marii Janion i Barbary Skargi.

więcej
27.11.2018 spotkania autorskie
Nauka vs Pseudonauka - Debata Miesięcznika Znak i AGH

Czy zawsze należy ufać naukowcom?, dlaczego pseudonauka jest popularna?, skąd strach przed szczepieniami i GMO?, jak bronić dziś rozumu?.

więcej
  rekomendacje
Uniwersytet to my! Nowy numer miesięcznika ZNAK

Szanowni Państwo,
październikowy ZNAK poświęciliśmy tematowi uniwersytetowi.
- Czy warto bronić tradycyjnej wizji uniwersytetu i humanistyki?
- Co zmienia „ustawa Gowina"?
- Dlaczego na uczelniach wybuchły protesty?

więcej
10.10.2018 spotkania autorskie
„Uniwersytet po ustawie Gowina” Miesięcznik „Znak" zaprasza na spotkanie promocyjne numeru październikowego: „Uniwersytet po ustawie Gowina".

Czy uniwersytet to forma życia? Jaka jest jego rola w przestrzeni publicznej? Jak oceniać najnowsze zmiany w polskim szkolnictwie wyższym?

więcej
  rekomendacje
Wierzyć w naukę, (nie) wątpić z Boga. Nowy numer Miesięcznika już w sprzedaży!

Wrześniowy numer już w sprzedaży! A w nim: wywiad z ks. Michałem Hellerem o wszechświecie, sensie życia i sekularyzacji, Krzysztof Kornas o tym, co najnowsze badania nad mózgiem mówią o religii oraz ankieta wśród polskich uczonych: czy nauka i religia są w konflikcie?

 

więcej
  wydarzenia
28. Festiwal Kultury Żydowskiej: Zaproszenie na dyskusję

Czy historia Holokaustu i relacji polsko-żydowskich musiała poróżnić polską prawicę z Izraelem? Jakie są konsekwencje przyjęcia nowelizacji? Co to oznacza dla dialogu polsko-żydowskiego i polsko-izraelskiego? Jaka jest pamięć o polskich Żydach i Zagładzie w dyskursie polskiej prawicy?

więcej
  nagrody
Miesięcznik nagrodzony w konkursie Grand Front 2017 Nagrodzoną okładką jest okładka lutowego miesięcznika, którego tematem były „Islamofobie", a ilustrację przygotowało studio Homework, czyli Joanna Górska (na zdjęciu) i Jerzy Skakun. Za koordynację artystyczną i finalny projekt okładek miesięcznika odpowiedzialny jest nasz opiekun artystyczny - Władysław Buchner (na zdjęciu).

 

więcej
  premiery
Miesięcznik "Znak" o Zygmuncie Baumanie w rocznicę śmierci

Zygmunt Bauman to najczęściej cytowany polski humanista ostatnich lat. Był znany na całym świecie ze względu na prace o związkach nowoczesności i Zagłady, "płynności" naszej epoki, globalizacji i nowych wykluczonych. W Polsce jego nazwisko pojawia się jednak częściej w kontekście pytań o powojenną przeszłość.

więcej
  premiery
W grudniowym miesięczniku: Czy ludzie są z natury religijni?

Badania antropologiczne potwierdzają, że nie istnieją ludy zupełnie ateistyczne. Dlaczego skłonność do religijności jest powszechna? Czy to boski zamysł czy efekt uboczny ewolucji? Piszą: Paul Bloom, Jacek Prusak SJ, Jan Woleński, Jakub Bohuszewicz.

więcej
  wydarzenia
Już wkrótce X jubileuszowa debata miesięcznika Znak i AGH!

Zapraszamy na X jubileuszową debatę zorganizowaną przez redakcję miesięcznika „Znak" oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Te ciekawe dyskusje na ważne tematy, z udziałem wybitnych gości i prowadzone w niezwykłej scenerii, na stały wpisały się w kulturalny kalendarz krakowskich wydarzeń.

więcej
  premiery
W listopadowym miesięczniku "Znak": Dlaczego fascynuje nas wojna?

Coraz częściej słyszymy o jej nieuchronnym nadejściu i o podobieństwie naszych czasów do sytuacji w Europie z lat 30. XX w. Dlaczego poczucie zbliżającej się wojny i konfliktu jest coraz bardziej żywe? Czy „przedmiotem wojny jest pokój"? Jaki obraz wojny mają Polacy? Czym jest doświadczenie wojenne? Co skłania ludzi do przemocy?

więcej
rozwiń więcej wydarzeń