Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mario Vargas Llosa

Mario Llosa Vargas  urodził się w 1936 roku w Peru. Wielokrotnie zmieniał miejsca zamieszkania – Lima, Madryt, Paryż, Barcelona, Grecja, Londyn to tylko kilka adresów noblisty. Pisarz przekraczał też granicę plotki i skandalu – ożenił się z własną ciotką, jego książki wielokrotnie atakowano w rodzinnym kraju. W 1990 roku kandydował na prezydenta Peru - kiedy przegrał, autorytarny rząd chciał odebrać mu obywatelstwo.

 

więcej

papież Franciszek właśc. Jorge Mario Bergoglio SI

(ur.17 grudnia 1936 w Buenos Aires) – argentyński duchowny rzymskokatolicki, w latach 1998–2013 arcybiskup Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny, w latach 2001–2013 kardynał, 266. papież (od 13 marca 2013).

więcej

Małgorzata Szejnert

Małgorzata Szejnert - dziennikarka, współzałożycielka „Gazety Wyborczej" i przez prawie piętnaście lat szefowa działu reportażu w tym dzienniku, opiekunka i mentorka najwybitniejszych polskich reporterów młodego pokolenia - Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana, Jacka Hugo-Badera.

więcej

Zadie Smith

Zadie Smith (ur. 27 października 1975 w Londynie) jest brytyjską pisarką, autorką opowiadań i powieści. Ukończyła King's College w Cambridge.

więcej

Marek Krajewski

Marek Krajewski - pisarz, filolog klasyczny. Przez wiele lat prowadził na Uniwersytecie Wrocławskim zajęcia, z których zrezygnował, aby poświęcić się wyłącznie pisaniu książek.

więcej

Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski (ur. 1960) - dziennikarz, publicysta, korespondent wojenny i pisarz. Przez 21 lat współpracował z „Gazetą Wyborczą" (do 2012 roku), obecnie współpracuje z PAP. Specjalizuje się w tematyce Afryki oraz Azji Środkowej i Kaukazu. W Znaku opublikował cztery książki.

więcej

Norman Davies

Urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest członkiem Akademii Brytyjskiej i członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

więcej

Magdalena Grzebałkowska

Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, jest reporterką „Gazety Wyborczej". Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego Ksiądz Paradoks (Znak,2011) oraz bestsellerowej książki Beksińscy. Portret podwójny (Znak, 2014).

więcej

Magdalena Tulli

autorka znakomitych, wielokrotnie nagradzanych powieści, z których każda znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike. Debiutowała w 1995 roku powieścią "Sny i kamienie", za którą otrzymała Nagrodę im. Kościelskich. Jej powieść "Włoskie szpilki" wyróżniono prestiżową Nagrodą Literacką Gdynia i Nagrodą Gryfia. Książki Magdaleny Tulli przetłumaczono na kilkanaście języków. "Szum" to jej najnowsza powieść.

więcej

Sylwia Chutnik

więcej

Małgorzata Niezabitowska

dziennikarka, pisarka, rzeczniczka pierwszego niekomunistycznego rządu RP. W 1981 reporterka „Tygodnika Solidarność", po 13 grudnia dokumentowała słowem i obrazem stan wojenny, publikowała liczne materiały na Zachodzie.

Autorka książek, m.in: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy, Poszukiwanie Ameryki, Składana wanna, W twoim kraju wojna!. Uhonorowana nagrodami im. Ireny Sendlerowej i Czesława Miłosza oraz przez uczestników bitwy - Medalem Monte Cassino. Zaangażowana w powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin od momentu zrodzenia się tej idei, członkini Rady Muzeum. Światło i mrok to wyraz czułego zainteresowania Niezabitowskiej wielokulturowością Kresów i tradycją judaistyczną, a także fascynacji światem, który już nie wróci.

 fot. Tomasz Tomaszewski

więcej

Donna Tartt

Donna Tartt napisała wcześniej dwie powieści: "Tajemna historia" ukazała się w 1992 roku i natychmiast zyskała status bestsellera i powieści kultowej.

więcej

Hanif Kureishi

Jeden z najciekawszych współczesnych głosów literatury. Autor powieści, opowiadań, sztuk i scenariuszy filmowych.

więcej

Anna Herbich

Anna Herbich (ur. 1986) - pisze książki przedstawiające kobiece spojrzenie na historię. Autorka bestsellerowych książek "Dziewczyny z Powstania" i "Dziewczyny z Syberii". Urodziła się i mieszka w Warszawie.

więcej

Michał Rusinek

Michał Rusinek (ur. 1972) był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Literaturoznawca, wykłada teorię literatury i retorykę na Wydziale Polinistyki UJ. Zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki.

więcej

Szymon Hołownia

więcej

Katarzyna Michalak

Autorka kilkunastu bestsellerowych powieści (Poczekajka, Rok w Poziomce, Adela, Mistrz). Z wykształcenia jest lekarzem weterynarii. Oprócz pisarstwa jej pasją są również zwierzęta, które zawsze znajdą miejsce w jej powieściach.

więcej

Magdalena Kordel

Jest autorką, m.in. bestsellerowych powieści „Uroczysko i Sezon na cuda”. Pisać zaczęła, by poradzić sobie z trudną przeszłością, ale szybko okazało się, że jej książki stały się balsamem dla duszy tysięcy czytelników.

więcej

Anna Ficner-Ogonowska

autorka bestsellerów, z powołania nauczycielka, z wyboru kobieta uśmiechnięta. Serią zapoczątkowaną przez "Alibi na szczęście" zjednała sobie serca setek tysięcy czytelniczek.

więcej

Eric-Emmanuel Schmitt

Eric-Emmanuel Schmitt jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Choć jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, on sam wciąż pozostaje dość tajemniczą postacią.

więcej

Beata Chomątowska

Pisarka i dziennikarka, autorka m.in. uznanej "Stacji Muranów", biografii "Lachert i Szanajca. Architekci" awangardy oraz powieści "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie".

więcej

Czesław Miłosz

Czesław Miłosz (1911-2004) - poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Laureat Nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków.

więcej

Wiesław Myśliwski

Wiesław Myśliwski (ur. 1932) jest jedynym autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Nike (za Widnokrąg w 1997 i Traktat o łuskaniu fasoli w 2007). W 2013 roku miała premierę najnowsza powieść autora - Ostatnie rozdanie.

więcej

Wisława Szymborska

Wisława Szymborska (1923-2012) - poetka, felietonistka, krytyk literacki. Laureatka literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku, jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. W 2011 roku uhonorowana najwyższym polskim odznaczeniem narodowym, Orderem Orła Białego.

więcej

Andrzej Maleszka

Andrzej Maleszka (ur. 1955) - Reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Laureat EMMY AWARD i kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Także laureat nagrody IBBY za najlepszą powieść roku dla dzieci. Kawaler Orderu Uśmiechu. 

więcej

René Goscinny

René Goscinny (1926-1977) - scenarzysta i pisarz, jeden z najbardziej znanych twórców komiksu europejskiego. We współpracy z rysownikiem Jean-Jacques Sempé stworzył opowieści o przygodach Mikołajka, wraz z Albertem Uderzo powołał do życia Asteriksa. Twórca komiksów o Lucky Luke'u, Iznogudzie, Les Dingodossiers i wielu innych bohaterach.

więcej

ks. Józef Tischner

ks. Józef Tischner (1931-2000) - katolicki ksiądz, filozof, najbardziej popularny myśliciel i eseista lat 90, dla wielu uznany autorytet moralny i intelektualny. Dziekan Wydziału Filozoficznego PAT, dyrektor wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, wykładowca krakowskiej PWST. Piewca góralszczyzny, autor słynnej Historii filozofii po góralsku, od 1980 r. był kapelanem Związku Podhalan oraz kapelanem Solidarności. Patron nagrody przyznawanej przez Miesięcznik i Wydawnictwo Znak.

więcej

Joanna Hempel

Joanna Hempel, córka Henryka Millicera, polskiego pilota w RAF-ie i konstruktora samolotów, jest w Australii znana ze swoich tragikomicznych sztuk dla młodzieży. Autorka ta, na razie mało znana w Polsce, pisze teraz sagę Księgi wojny i miłości, opartą na rodzinnych wydarzeniach i opowieściach swojej babci Wandy. Tom 1 tej sagi, zatytułowany Wanda, został wydany przez Znak w 2022 roku. Epicka w swoim opisie powieść o Wschodniej Europie w czasie pierwszej wojny światowej jest głęboka psychologicznie. I tak jak australijskie sztuki Joanny Hempel jest dowcipna, pełna ironii i ciekawych postaci z różnych środowisk. To pierwsza taka powieść historyczna o Polsce, Litwie i Rosji w pierwszej połowie XX wieku.

więcej